Ваксинация на куче
Ваксинацията на кучето е важна, защото защитава както него, така и стопанина.
Ваксинационна схема:
Малки кучета: Те трябва да бъдат ваксинирани с от 3 до 5 ваксини. Първоначалната схема включва толкова много ваксинации, защото младият организъм трябва да изгради стабилен имунитет към заболяванията. Това се постига с неколкократно ваксиниране с едни и същи ваксини за едни и същи заболявания (реваксиниране).
Възрастни кучета: Счита се, че кучето в зряла възраст е изградило достатъчно стабилен имунитет срещу заболяванията, включени във ваксината. За да се поддържат достатъчно високи нива на антитела срещу тях, е необходима реваксинация всяка година.
Заболявания: Върху всеки ваксинационен стикер има абревиатура от латински букви. Зад всяка една от тях се крие заболяване, срещу което се ваксинира животното. Едни от най-честите абревиатури са: DHPPi, DHPPi +LR, L, R, LR, P, KC.
D: Distemper (Гана) – Опасно за кучета!
H: Herpes virus (Херпес вирус) – Опасно за кучета!
P: Parvovirosis (Парвовироза) – Опасно за кучета и котки!
Pi: Parainfluenza (Параинфлуенца) – Опасно за кучета!
L: Leptospirosis (Лептоспироза) – Опасно за кучета, котки и хора!
R: Rabies (Бяс) – Опасно за кучета, котки, хора и други животни!
KC: Kennel Cough (Кучешка кашлица) – Опасно за кучета!
Кучетата се ваксинират за тези заболявания, защото те са опасни не само за самите тях, но и за хората. В някои случаи лечение няма или то е изключително скъпо.
Митове:
„Една ваксина е достатъчна“ – с еднократна ваксинация малкото куче не може да изгради имунитет срещу заболяванията и то остава в риск от заразяване.
„Кучетата в зряла възраст няма нужда да се ваксинират“ – годишната ваксина защитава кучето само за около една година за повечето заболявания. След това се счита, че животното не е напълно защитено.
„Веднъж ваксинирано - кучето не боледува от нищо“ – ваксините защитават кучето само от посочените по-горе заболявания.
Важно!
Ваксинационната схема е индивидуална. Избира се от ветеринарния лекар според възрастта, мястото на отглеждане и честотата на заболяванията в района.
Когато си взимате кученце, е важно да знаете, че всички обезпаразитявания и ваксинации се отбелязват и подпечатват от ветеринарен лекар в паспорта на животното. Често ваксинационни стикери без печат будят съмнение дали изобщо е поставена ваксината.
Трябва да се има предвид, че след ваксинация срещу някои от заболяванията не се изгражда 100% имунитет.
Ваксинация на котка
Ваксинационна схема
Малките котета трябва да се ваксинират с 2 до 4 ваксини. Изграждането на имунитет е дълъг процес. Той започва с първата ваксина и приключва седмици след последната. За да се изгради достатъчно силен имунитет, ваксините се повтарят, като резултатът е насищане на имунни тела, които защитават организма от заболяванията, включени във ваксината.
Възрастните котки се ваксинират веднъж годишно. Котките, както и кучетата, трябва да се ваксинират срещу заболяването бяс. Кучешките ваксини често са комбинирани, но при котките се прави отделна ваксинация срещу бяс.
Заболявания: Както при кучетата, така и при котките ваксинационният стикер съдържа абревиатура от букви на латиница. С тях се обозначават заболяванията, за които се ваксинират котките.
FHV: Feline herpesvirus (ринотрахеит) – Опасен за котки!
FCV: Feline Calicivirus (калицивирус) – Опасен за котки!
FPV: Feline Panleukopenia Virus – Опасен за котки и кучета!
FeLV: Feline Leukemia Virus – Опасен за котки!
FIV: Feline Immunodeficiency Virus – Опасен за котки!
Ch: Chlamydia – Опасен за котки и хора!
R: Rabies – Опасен за котки, хора и други животни!
Митове: Често срещана заблуда е, че щом котката не излиза навън и не се среща с други животни, тя няма как да се зарази от инфекциозно заболяване. Обикновено стопаните внасят причинителите на тези заболявания с дрехите и обувките си и така застрашават живота на неваксинираната котка.
Важно!
Ваксинационната схема е индивидуална. Избира се от ветеринарния лекар според възрастта, мястото на отглеждане и честотата на заболяванията в района.
Ваксините не винаги предпазват от заразяване и боледуване. Въпреки това ваксинираните животни прекарват заболяванията много по-леко и са с понижен риск от смъртност.