top of page

Дирофилария

Дирофилариозата (познат още като сърдечен глист) е животозастрашаващо паразитно заболяване при кучетата, което се разпространява от комари. Възрастните форми на паразитите живеят в дясното предсърдие и белодробните кръвоносни съдове на гостоприемника. Това предизвиква сърдечна недостатъчност и дори смърт. Заболяването се диагностицира все по-често в нашата страна, като най-застрашени са животни, намиращи се в близост до водоеми.


Симптоми

Заболяването в началото протича безсимптомно. По-късно може да се наблюдава хронична кашлица, придружена от затруднено дишане, особено по време на физическо натоварване. Живеейки в кръвоносните съдове, паразитите предизвикват възпаление и удебеляване на стените им. Дирофилариите могат да запушат кръвоносен съд и да предизвикат белодробна тромбоемболия. С напредване на заболяването кучето развива сърдечна недостатъчност, анемия, асцит и след задълбочаване на патологичните процеси може да настъпи смърт.


Диагноза

Диагноза се поставя с помощта на бързи антигенни тестове, които са с висока чувствителност и точност.


Лечение

В повечето случаи лечението продължава около 90 дни, през които отглеждането и грижите за животното с дирофилариоза са специфични и изискват ангажираност на стопанина. Обикновено заболяването се диагностицира в късен стадий, когато рискът от внезапна смърт е много висок. Самото лечение на заболяването е рисковано и също може да доведе до летален изход.


Профилактика

За разлика от лечението, профилактиката на дирофилариозата е сигурна, лесна и ефективна. Препоръчва се профилактичните препарати да се прилагат ежемесечно на една и съща дата от месеца. Когато медикаментите се прилагат по график, заразяването с дирофилариоза може напълно да бъде предотвратено. Профилактиката на това заболяване струва значително по-малко средства от лечението и не крие такива рискове.

За повече информация се обърнете към Вашия ветеринарен лекар.

bottom of page