Обезпаразитяването на нашите любимци предпазва не само тях, но и нас!
Три са видовете паразити, с които трябва да се борим.
Външни паразити.
Вътрешни паразити.
Дирофилариоза (по-известни като сърдечни паразити).
1. Външните паразити са: бълхите, кърлежите, хапещите мухи, комарите, крастни кърлежи, демодекс и други.
Кърлеж - забиването му често причинява локална възпалителна реакция на кожата.
Комар - ухапването му може да зарази вашето куче или котка с дирофилариоза.
Бълха - тези паразити могат да предизвикат тежка анемия и да заразят животното ви с тения.
Бълхи - при някои животни може да се развие алергична реакция след ухапване дори от една бълха.
Крастни кърлежи - някои от тях могат да заразят и човек. Те предизвикват тежки дерматологични проблеми.
Заразяване: Животните са естествен гостоприемник и източник на храна за тези паразити, които се намират навсякъде в околната среда.
Профилактика: Редовното третиране с препарати предпазва Вас и Вашите животни от опасни за живота заболявания със скъпоструващо и продължително лечение.
Препарати и приложение: Противопаразитните препарати са пипети за накапване (spot-on), противопаразитни каишки и овкусени таблетки. Повечето от тях се прилагат всеки месец.
Често допускани грешки: Много от стопаните предпочитат да не обезпаразитяват животните си през зимните месеци. Препоръчително е третирането на животните да се извършва през цялата година, защото, макар и по-малко, паразити има и през зимата. Въпреки че котките, отглеждани на закрито, по-рядко се опаразитяват с бълхи, за тях също се препоръчва редовно обезпаразитяване. Често стопаните са тези, които заразяват своята котка с бълхи, като ги пренасят с дрехите и обувките си. Освен това бълхите са разпространители на един от видовете тения.
Заболявания, които разпространяват: Повечето от тези паразити са кръвосмучещи. Те са преносители на много инфекциозни заболявания, опасни и за хората, като: лаймска болест, бабезиоза, лайшманиоза, ерлихиоза, дирофилариоза, дипилидиоза, краста и др.
2. Вътрешни паразити: тениите, глистите и други.
Тения - при хора тази паразитоза е много опасна.
Глист - заразяването на животни и хора става чрез прием на храна и вода, заразена с яйца на паразита.
Заразяване: Те могат да попаднат в храносмилателния тракт на Вашето животно по много начини. Обикновено домашните любимци се заразяват през устата със заразена храна, облизване на заразени предмети, растителност или контакт със заразена почва (дори саксии). Много от вътрешните паразити са опасни и за хората.
Профилактика: Препоръчва се обезпаразитяването за малки животни да се прави ведъж месечно до навършване на 6-месечна възраст, а след това през месец (т.е. на всеки два месеца) през целия живот на кучето или котката.
Препарати: По-популярни са таблетките за вътрешно обезпаразитяване. Важно е да се знае, че активните съставки са различни в кучешката и котешката таблетка.
Често допускани грешки: Една от най-популярните заблуди е, че след като животното порасне, няма нужда от редовно обезпаразитяване. Рискът от заразяване с вътрешни паразити е еднакъв за всички възрасти.
3. Дирофилариозата (също позната като сърдечен глист) е третият вид паразит, срещу който трябва да се обезпаразитяват животните.
Дирофилариоза в сърце на куче. Възможна е внезапна смърт на заразеното животно, без то да е показало признаци на боледуване преди това. Подробна информация може да намерите тук.
Заразяване: Разпространител на това заболяване е комарът. Чрез ухапване комарът вкарва ларви в кръвта. По-късно ларвите достигат белодробните съдове и сърцето и от тях се развива възрастният паразит. Често заболяването се диагностицира, когато вече е прекалено късно.
Профилактика: От изключително голямо значение е животните да приемат медикамент, който убива ларвната форма на дирофилариозата, на една и съща дата от месеца, ежемесечно, през цялата година. В много редки случаи заболяването може да бъде опасно и за хора.
Препарати: На пазара се срещат таблетки, овкусени таблетки, медикамент в течна форма, както и комбинирани препарати.
Често допускани грешки. Липсата на профилактика е основната причина за проява на това заболяване.