Как протича заболяването при хората?
При възрастните хора инфекцията не застрашава живота и най-често протича безсимптомно или с грипоподобна симптоматика. След преболедуване, когато организмът изгради имунитет към паразита, в тъканите и органите, както при човека, така и при заразени животни, се образуват цисти, които в повечето случаи не създават дискомфорт в живота на носителя.
При новородени и неродени деца обаче заболяването може да бъде опасно за живота и да е съпроводено с повече последствия.
Как да разбера дали съм инфектирана с токсоплазмоза?
Ако сте бременна, Вашият лекар може да Ви предложи да направите един или няколко кръвни теста, за да провери дали сте прекарали заболяването или в момента боледувате. Тези изследвания рядко се препоръчват при рутинно проследяване на бременност. На жени, които планират бременност, се препоръчва серологично изследване за токсоплазмоза.
Кога нероденото дете е в безопасност от заразяване?
В случай че жената е преболедувала токсоплазмоза, преди да забременее, нероденото ѝ дете ще бъде защитено от имунната ѝ система. Често бременните не подозират, че са боледували от токсоплазмоза, защото при тях заболяването протича безсимптомно.
Как може токсоплазмата да засегне нероденото дете?
В случай, че майката се зарази с токсоплазма точно преди да забременее или скоро след като е забременяла, тя може да предаде инфекцията на бебето си. По време на бременността и малко след раждането родилката и бебето не проявяват никави симптоми на инфекция. На по-късен етап при новородените могат да се наблюдават признаци на заболяване, свързани със слепота или ментални увреждания. Много рядко още при раждането заразените новородени имат сериозни очни или мозъчни нарушения.
Как се разпространява токсоплазмозата?
Котките имат важна роля в разпространението на токсоплазмозата. Те могат да се заразят, като се хранят с инфектирано сурово месо, гризачи, птици или други малки животни. Обикновено котките се заразяват в ранна възраст, като излъчват празита (под формата на ооцисти) с изпражненията си в продължение на около 3 седмици.
Възрастните котки рядко излъчват токсоплазми. Затова много по-малко вероятно е домашната котка, която не излиза навън, прави често своя тоалет и не се храни със сурова или полусурова храна, да зарази стопанина си. Въпреки това, за да не се изложи на ооцисти при почистване на котешката тоалетна, човек трябва да спазва хигиена. Ооцистите, отделени с изпражненията на котката, заразяват околната среда, като попадат върху предмети, растения и вещи, от които човек или животно могат лесно да се заразят. Затова по-често заразяването при хората става при контакт или консумация на контаминирани с токсоплазма сурово месо, зеленчуци, почва, вода и морски продукти.
Заразена ли е моята котка?
Най-точният начин да се докаже дали една котка е заразена с токсоплазмоза и дали в момента е източник на зараза за хората, е изследване на фекална проба за наличие на ооцисти. Установено е, че само 1% от котките отделят ооцисти по време на изследването, което прави намирането им в изпражненията трудно. Само котка, която отделя ооцисти, е директен източник за инфектиране на човек.
Трябва ли да се откажа от котката си, ако съм бременна или планирам да забременея?
Категорично НЕ! Трябва да следвате няколко полезни съвета, за да намалите рисковете от излагане на токсоплазми:
Избягвайте да сменяте тоалетната на котката, ако е възможно. В случай че никой друг не може да го направи вместо Вас, носете ръкавици за еднократна употреба и измивайте ръцете си със сапун и вода след това;
Уверете се, че тоалетната на котката Ви се подменя всеки ден. Токсоплазмата става заразна от 1 до 5 дни след като котката я отдели с изпражненията си;
Хранете котката си със закупена от магазина гранулирана или консервирана храна, а не със сурова или с недостатъчно термично обработена храна;
Не пускайте котката си да излиза навън;
Избягвайте контакт с улични котки и особено с котенца. Не взимайте нова котка, докато сте бременна.
Предпазни мерки срещу токсоплазмозата, които да спазваме, дори когато нямаме котка вкъщи.
Носете ръкавици, когато работите в градината или имате контакт с почва и пясък, и не пипайте лицето си, преди да измиете ръцете си с вода и сапун;
Приготвяйте храната си на висока температура. Не пробвайте месото, докато се готви;
Белете или мийте плодовете и зеленчуците преди консумация;
Измийте дъските за рязане, съдовете, плотовете, приборите и ръцете си със сапунена вода след контакт със сурово месо, морски дарове или немити плодове и зеленчуци;
Избягвайте пиенето на нетретирана вода;
Не пийте непастьоризирано мляко (особено козе);
Не яжте сурови или недобре термично обработени стриди, миди или калмари.
Може ли майката да кърми бебето си, ако е била заразена с токсоплазмоза по време на бременността?
Токсоплазмите не се излъчват с кърмата. Няма проучвания, които да документират предаването на инфекцията от майка на бебето чрез кърмата при хората. Доказано е, че честотата на заразяване при кърмачета, хранени с непастьоризирано козе мляко, е по-висока, отколкото при тези, хранени с други млека. При жените със сериозна имуносупресия, токсоплазмозите могат да циркулират в кръвта за по-дълго време и въпреки това вероятността за предаване през кърмата е минимална.
Вашият лекуващ лекар ще Ви даде най-ценните и полезни съвети относно храненето и отглеждането на Вашето бебе.
Има ли лечение за токсоплазмозата?
Ако сте заразена с токсоплазмоза по време на бременността, има лечение, което Вашият лекуващ лекар ще Ви предпише. Важно е Вие и Вашето бебе да бъдете проследявани внимателно по време на бременноста и след като детето се роди.
Ако котката Ви доказано отделя ооцистите на токсоплазмозата, Вашият ветеринарен лекар ще изгради стратегия за справяне с проблема и ще назначи подходящото лечение.